PRŮVODCE DOPROVÁZEJÍCÍHO 8: Příznaky blížící se smrti

Když je člověk blízko smrti, odehrávají se v jeho těle změny. Budete-li vědět, co očekávat, budete klidnější a více připraveni na to, co přijde. Je dobré mít na paměti, že jde o normální proces, a není tedy třeba panikařit a volat rychlou záchrannou službu. Dopředu se od praktického lékaře nebo pracovníků domácí zdravotní či hospicové služby informujte, jakou pomoc můžete v posledních dnech života vašeho blízkého očekávat.

Pečujte i o sebe sama
Úprava domácího prostředí
Poslední dny života

Symptomy umírání

• Člověk nemá zájem přijímat jídlo ani tekutiny.
  • Pacient začíná mít větší potíže s dýcháním; dechy jsou slabší a rychlejší, nebo naopak pomalejší.
  • Periodicky se objevují chvíle, kdy pacient nedýchá vůbec.
  • Polykání je obtížnější.
  • Dochází k ucpávání hrdla, pacient může vydávat bublající či chrchlavé zvuky.
  • Tlukot srdce může být nepravidelný.
  • Nemocný může projevovat úzkost a neklid.
  • Může docházet k útlumu vědomí.
  • Pacient vydává malé množství velmi tmavé moči nebo vůbec žádnou.
  • Tělo pacienta postupně chladne, zvláště na rukou a nohou dochází k fialovému zbarvení.
  • Nemocný může přestat ovládat činnost střev a močového měchýře.

Jak můžete pomoci

I když zdá, že vás váš blízký, o něhož v závěrečné fázi jeho života pečujete, nevnímá, je pro něj vaše přítomnost stále přínosná.

• Můžete jej jemnými dotyky ujišťovat o tom, že jste na blízku a že o něj pečujete.
  • Klidně a přirozeně na něj mluvte.
  • Pečujte o jeho pohodlí tím, že jej budete udržovat v suchu a jeho rty svlažovat nějakou mastí.
  • Pro ulehčení dýchání napolohujte lůžko či umírajícího (pomocí polštářů) tak, aby horní část jeho těla byla zvýšená.

Na co je třeba pamatovat

• Může vám připadat, že se váš blízký kvůli obtížím s dýcháním a nepravidelnému tlukotu srdce trápí, ten se však přesto může cítit dobře.
  • Nikdy nenuťte k jídlu ani pití. Mohlo by to způsobit zalknutí a vdechnutí.
  • V posledních hodinách života je dobré využít všechny prostředky (léky, masáž, jemné dotyky) ke zmírnění bolesti a nepohodlí.
  • Pokud nemocný nemůže léky polknout, poraďte se s lékařem nebo sestrou o jiném způsobu podání. Je dobré připravit se na tuto situaci předem.
  • Úlevou mohou být i některé doporučené léčebné doplňky.
  • I když se zdá, že váš blízký spí nebo ztratil vědomí, stále může vnímat vaše slova a rozumět jim. Neříkejte nic, co byste nechtěli, aby slyšel, něbo co by jej mohlo ranit.

Pokračování: Když přijde smrt

Z knihy A Caregiver´s Guide, Ottawa: Military and Hospitaller Order of St. Lazarus a Canadian Hospice Palliative Care Assotiation, 2014. s. 116-117. Přeloženo (s drobnými úpravami) a publikováno s laskavým svolením původního vydavatele. Překlad a doprovodné foto -mm-.